• Święto Wiosny

          • ZA OKNEM PLUCHA, A WIOSNA TO STAN DUCHA!

            Z czym kojarzy się Wam Święto Wiosny?  Pewnie z ucieczkami ze szkoły, topieniem marzanny... No, cóż. To pierwsze - coraz mniej modne, drugie - już nieekologiczne. Jak więc inaczej świętować taki dzień? Podopieczni pani Łyczek i pani Bielikowicz, czyli uczniowie klas 7a oraz 4b postanowili połączyć siły i spędzić 21 marca oczywiście wiosennie, lekko, przyjemnie. Mieszane zespoły najpierw rywalizowały w turnieju wiedzowym Wiosna, ach to ty, wykonywały doświadczenia chemiczne. Dziewczyny szalały, tańcząc indywidualnie i w grupach, z wykorzystaniem Just Dance. Były też lody ufundowane przez rodziców i cukierki integracyjne. W finale imprezy mieszane drużyny rywalizowały na torze przeszkód przygotowanym przez pana Piotrowskiego. Wisienką na torcie stała się wspólnie odtańczona belgijka. Chłopcy, na specjalne życzenie, rozegrali jeszcze krótki mecz piłki nożnej. Było warto. Sami zobaczcie.

          • ŚWIĘTOWANIE Z LICZBĄ π

          • 14 marca 2024 r. świętowaliśmy DZIEŃ LICZBY π ze względu na podobieństwo daty, która zapisana w formacie stosowanym m.in. w USA 3.14 jest taka sama jak przybliżenie dziesiętne liczby π do dwóch miejsc po przecinku. Wydarzenie to zostało przygotowane przez Powiatowy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Mławie we współpracy z nauczycielami i uczniami ze SP nr 1 i SP nr 2 w Żurominie i ZS w Lubowidzu. Dzięki transmisji online mogli w nim uczestniczyć nauczyciele z uczniami z wielu innych szkół. Punktem kulminacyjnym obchodów było rozegranie meczu matematycznego między drużynami w składzie:

             

            Reprezentacja SP nr 1 w Żurominie

            1. Zuzia Trzeciak, kl. 7b - kapitan
            2. Zuzia Kalkowska, kl. 7b
            3. Maja Stańczak, kl. 7b
            4. Adam Kaczmarczyk, kl. 7b
            5. Jakub Filipski, kl. 7c

            sędzia: Konrad Czapliński, kl. 8a

            Reprezentacja SP nr 2 w Żurominie

            1. Jakub Nowakowski, kl. 7a -kapitan
            2. Marysia Grodek, kl. 7a
            3. Natalia Michalska, kl. 7a
            4. Jakub Cichoń, kl. 7a
            5. Szymon Drygas, kl. 7a

            sędzia: Miłosz Łopiński, kl. 7a

            Nad przebiegiem meczu czuwało jury, w którym oprócz uczniów pracowały nauczycielki matematyki: p. Dorota Sobolewska – SP nr1 w Żurominie i p. Danuta Jaworska – SP nr 2 w Żurominie.                                                                                                                                           

            Mecz zakończył się wynikiem 24:34, korzystnym dla drużyny z jedynki. W dwóch pierwszych rundach wynik meczu był bardzo wyrównany. Obie drużyny prezentowały wysoki poziom wiedzy i ciekawe sposoby rozwiązania zadań dotyczących liczby π, czyli tematu, który głębiej uczniowie poznają dopiero pod koniec  klasy ósmej. Trzecia runda zadecydowała o wyniku meczu, po odbiciu zadania przez drużynę z dwójki. Chociaż nie była to korzystna strategia             z punktu widzenia tej drużyny, ale za to pozwoliła organizatorom meczu, pokazać w praktyce, istotne szczegóły regulaminu meczu matematycznego. W tym towarzyskim meczu wszyscy są wygrani. Uczniowie obu reprezentacji szkół otrzymali pamiątkowe medale, poczęstunek przygotowany przez organizatorów oraz słodycze od burmistrz MiG Żuromin – Pani Anety Goliat.

                                                                                                                        

             Liczba π inspiruje  nie tylko matematyków, ale też  ludzi sztuki, artystów, humanistów. Polska noblistka Wisława Szymborska wzięła na swój warsztat tę niezwykłą liczbę. W wierszu pt. „Liczba Pi” przedstawiła poetycką wersją matematycznej hipotezy, według której w rozwinięciu liczby π można znaleźć wszystkie liczby naturalne. Hipoteza ta została udowodniona i wszystkie liczby, które mają taką cechę nazywa się liczbami Szymborskiej. Tak więc, w rozwinięciu dziesiętnym tej liczby można znaleźć np. numer telefonu, datę.

            Na pewno kryje się w niej też data waszego urodzenia. Jeśli ktoś znajdzie w rozwinięciu dziesiętnym liczby π kolejne cyfry swojej daty urodzenia w formacie ddmmrr lub rrmmdd, dajcie znać - nagroda czeka.

            Grażyna Niedośpiał

          • CUDZE CHWALICIE, SWEGO NIE ZNACIE …

          • 20 lutego 2024 r.  klasa 4 b miała przyjemność gościć w progach pizzerii KARDAMON w Bieżuniu. To była naprawdę ciekawa  wyprawa. Dzięki uprzejmości właścicieli pizzerii czwartoklasiści mogli nie tylko wreszcie świętować swoją wygraną w szkolnym konkursie piosenki patriotycznej, ale też świetnie się bawić, uczestnicząc w warsztatach kształcących umiejętności  przygotowywania pizzy, szkolących zasady higieny. Każdy mógł przygotować to pyszne danie , według własnego pomysłu,  i oczywiście potem je zjeść. Frajda niesamowita!

            Ciekawym zwieńczeniem wycieczki był spacer z przewodnikiem po Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu, dla większości dotychczas nieznanym , a gromadzącym prawdziwe skarby z przeszłości miasta i regionu. Polecamy!

          • Rekrutacja na rok szkolny 2024/2025

          • ·        Szanowni Rodzice !

            Informujemy, że  1.02.2024 roku rozpoczynamy rekrutację do oddziałów przedszkolnych i klasy pierwszej na rok szkolny 2024/2025.

            Wnioski o przyjęcie dziecka  można  pobrać w sekretariacie szkoły  lub ze strony internetowej. Należy je  złożyć do  8.03.2024r. do godz. 15.00 w sekretariacie szkoły.

            Przypominamy jednocześnie, że kolejność składania wniosków nie ma wpływu na rekrutację.

            Aby poznać szczegóły rekrutacji i pobrać wnioski, należy kliknąć w poniższy link: 

             

          • XIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

          • ​​​​

            W dniu 15 stycznia 2024 r. nasza szkoła otrzymała po raz kolejny Dyplom Uznania za aktywny udział w akcji edukacyjnej XIII ŚDTM.
            W dniu 17 listopada oraz 20 listopada uczniowie na lekcjach matematyki zgodnie ze scenariuszami zamieszczonymi na platformie sprawdzali swoją znajomość tabliczki mnożenia. Najbardziej spodobała się matematyczna "Skakanka". Na przerwach komisje uczniowskie egzaminowały chętne osoby dorosłe (nauczycieli, pracowników szkoły oraz rodziców). W młodszych klasach dzieci kolorowały i rozwiązywały matematyczne łamigłówki.

          • Ambroży Kleks byłby dumny?

          • Tegoroczni czwartoklasiści po lekturze „ Akademii pana Kleksa” Jana Brzechwy  podjęli się wykonania różnorodnych dodatkowych zadań. Owocem ich pracy, głównie w zespołach, były m.in. makiety przedstawiające akademię, projekty szkoły marzeń, teatrzyki kukiełkowe, w których wystawione zostały przygody szpaka Mateusza i Adasia w psim raju. Powstały też kalambury i gra planszowa dla dwunastu graczy z listą ponad stu pytań z lektury.

            Zaangażowanie i pomysłowość godne podziwu? Bez dwóch zdań. Satysfakcja? Gwarantowana- i dla twórców, i dla odbiorców. 

          • #CodeWeek 2023

          • W dniach od 8 – 22 października nasza szkoła brała udział w wydarzeniu # CodeWeek oraz w grudniu w akcji Godzina Kodowania. W ramach tej inicjatywy nauczyciele Infomatyki i Robotyki zgłosili dwa wydarzenia „Drukarka 3D - od projektu do wydruku” oraz „ Kodowanie obrazu”.
            Na lekcjach informatyki uczniowie starszych klas tworzyli własne projekty, poznając program TINKERCARD, w którym mogli sami zaprojektować, a następnie wydrukować przy pomocy drukarki 3D swoje prace. Uczniowie klas I- III oraz przedszkolaki  w czasie kodowania na macie wykorzystali wydrukowane żetony. Młodsi uczniowie w formie zabawy: kodując zarówno na macie, komputerze jak i  na kartkach rozwijali podstawowe pojęcia programistyczne oraz logiczne myślenie. Dzieci miały również okazję zobaczyć i poznać działanie drukarki 3D.

          • Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu – 16 listopada 2023r.

          • Światowy Dzień Rzucania Palenia, obchodzony jest corocznie w trzeci czwartek listopada. Pomysłodawcą akcji był amerykański dziennikarz Lynn Smith, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. W Polsce Światowy Dzień Rzucania Palenia obchodzony jest od 1991 roku.

            Palenie tytoniu/papierosów/e-papierosów także! niesie ze sobą poważne skutki zdrowotne (głównie schorzenia układu krążenia, oddechowego, nowotwory), a także zaostrza przebieg wielu schorzeń. Także bierne palenie jest niebezpieczne, gdyż boczny strumień dymu zawiera znacznie więcej nikotyny, tlenku węgla i innych niebezpiecznych związków. 

            Korzyści zdrowotne z rzucenia palenia:

            Organizm zaczyna się regenerować już od chwili rzucenia palenia. Korzyści są natychmiastowe i długoterminowe:

            • po 24 godzinach – zmniejsza się ryzyko ostrego zawału serca
            • po 20 minutach – spada tętno
            • w ciągu 12 godzin – wraca do normy poziom tlenku węgla we krwi
            • w ciągu 2 – 12 tygodni – poprawia się krążenie i czynność płuc
            • do 3 miesięcy – poprawia się kondycja fizyczna
            • w ciągu 1 – 9 miesięcy – ustępują kaszel i duszność
            • po roku – o połowę zmniejsza się ryzyko zachorowania na chorobę niedokrwienną serca
            • po 5 latach – zmniejsza się ryzyko wystąpienia udaru mózgu oraz zachorowania na raka jamy ustnej, przełyku i krtani oraz płuc
            • w ciągu 10 lat – śmiertelność z powodu raka płuc jest o około połowę mniejsza niż wśród palaczy
            • w ciągu 5 – 15 lat – ryzyko udaru zmniejsza się do poziomu porównywalnego do osób niepalących
            • po 15 latach – ryzyko zachorowania na raka płuca jest podobne jak u osoby nigdy niepalącej
            • w ciągu 15 lat – ryzyko wystąpienia chorób serca jest takie jak u niepalących.

             

            Poradnictwo antytytoniowe

            Uzależnienie od nikotyny jest chorobą, dlatego rzucanie palenia nie zawsze przebiega łatwo. Pomocna w procesie rzucania palenia jest funkcjonująca przy Narodowym Instytucie Onkologii w Warszawie

            Ogólnopolska Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym

            tel : 801 108 108 oraz 22 211 80 15.

             

            Konsultanci są dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach 09:00 -21:00 oraz w soboty w godzinach  09:00 -15:00

             

            Jeśli masz zamiar rzucić lub jesteś w trakcie rzucania palenia i potrzebujesz porady, zadzwoń!

             

            Rzuć palenie w Światowym Dniu Rzucania Palenia Tytoniu!