FERIE Z ORLIKIEM
#CodeWeek 2024
Po raz kolejny nasza szkoła otrzymała certyfikat uczestnictwa w tygodniu kodowania 2024. W tym roku szkoła zgłosila wydarzenie 'Kodowanie na macie do kodowania". Uczniowie klas 1 i 2 na zajęciach z robotyki rozwiązywali zagadki odkodowując na macie obrazy o tematyce jesiennej.
CERTYFIKAT
Ogólnopolska kampania społeczna - Idą święta, nie o SMS-ie, lecz o kartce pamiętaj
SZLACHETNA PACZKA
Konkurs Wiedzy o Fryderyku Chopinie
ŚWIATOWY DZIEN TABLICZKI MNOŻENIA
I kto tu rządzi?
22 października 2024 r. klasy 5-8 obejrzały spektakl pt. I kto tu rządzi? wystawiony przez koło teatralne działające w naszej szkole. Przedstawienie przygotowane przez panie Magdalenę Bielikowicz i Emilię Żelazkiewicz było projektem profilaktycznym wpisującym się w program walki z przemocą fizyczną i psychiczną, także w szkołach.
Twórcy widowiska mają nadzieję, że obudzili w widzach pokłady empatii i skłonili do refleksji nad skutkami obojętności, braku działania w obronie słabszych, bo jak powiedział Edmund Burke:
Dla triumfu zła potrzeba tylko, żeby dobrzy ludzie nic nie robili.
4https://youtu.be/GjIqELWX4qE - link do przedstawienia
AKADEMIA UWAŻNEGO RODZICA
Ruszają zapisy na II. edycję
Z radością informujemy, że ruszamy z kolejną odsłoną AKADEMII UWAŻNEGO RODZICA FORUM PRZECIW DEPRESJI.
To autorski projekt bezpłatnych szkoleń dla rodziców, opiekunów, nauczycieli, grona pedagogicznego oraz wszystkich pracowników oświaty, który realizujemy w ramach 17. edycji kampanii Forum Przeciw Depresji. Obejmuje on cykl spotkań edukacyjnych kierowanych do osób, które chcą pogłębić swoją wiedzę na temat potrzeb nastolatków, doskonalić komunikację z dziećmi i dowiedzieć się, jak rozpoznawać i jak reagować na kryzysy emocjonalne młodych osób oraz gdzie szukać wsparcia i pomocy.
Majowa edycja Akademia Uważnego Rodzica spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem ze strony uczestników. W pierwszej odsłonie projektu wzięło udział aż 2 400 osób, co pokazuje, jak ogromne jest zapotrzebowanie na tego typu inicjatywy.
II edycja warsztatów odbywać się będzie na przełomie października i listopada, zawsze w godzinach popołudniowych (18:30-20:30), co tydzień. Nasze 4 dwugodzinne warsztaty on-line skoncentrowane będą wokół następujących tematów:
- 16 października, godz. 18:30-20:30
Spotkanie 1: Nastolatek – już nie dziecko, jeszcze nie dorosły - 23 października, godz. 18:30-20:30
Spotkanie 2: Kryzys emocjonalny – jak rozpoznać, jak reagować i jak się nim nie zarazić - 30 października, godz. 18:30-20:30
Spotkanie 3: Rozmowy, które wspierają - 6 listopada, godz. 18:30-20:30
Spotkanie 4: Gdzie i kiedy szukać pomocy?
Spotkania poprowadzą prelegentki, które omówią problematykę najpowszechniejszych kryzysów emocjonalnych nastolatków, pomogą doskonalić umiejętności ich identyfikowania i adekwatnego reagowania. Dorośli poznają zagrożenia, jakie płyną dla nich samych w związku z kryzysem nastolatka, a także jak ważną rolę pełnią w procesie odzyskiwania przez dzieci równowagi emocjonalnej. Trenerki Akademia Uważnego Rodzica to:
- Lucyna Kicińska – suicydolog, pedagog, terapeutka narracyjna, ekspertka Biura ds. Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, koordynator strefy pomocy serwisu „Życie warte jest rozmowy”;
- Jolanta Palma – suicydolog, konsultant i interwent kryzysowy, ekspertka Biura ds. Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, współorganizator kampanii społecznej „Życie warte jest rozmowy”.
Zaplanowane szkolenia mają niekomercyjny charakter, są bezpłatne dla wszystkich uczestników, a jedyny ich cel to przekazanie wiedzy i praktycznych narzędzi do kontaktu z dzieckiem i nastolatkiem.
Na każde wydarzenie należy zapisać się osobno, poprzez wejście w odpowiedni link podany w opisach konkretnych szkoleń w aktualnościach na naszej stronie. Spotkania realizowane będą za pośrednictwem platformy ClickMeeting @Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego.
Przypominamy, że idea i podstawy programowe Akademii Uważnego Rodzica, a także jej znaczący wpływ społeczny, zostały szeroko docenione przez liczne instytucje zewnętrzne, które zdecydowały się wesprzeć projekt. Akademia została wyróżniona patronatem Mazowieckiego Kuratora Oświaty, Ośrodka Rozwoju Edukacji, Instytutu Badań Edukacyjnych oraz Ministra Edukacji. Dodatkowo, inicjatywa zyskała honorowy patronat Rzecznika Praw Dziecka.
Do zobaczenia już 16 października!
Link:
Ruszają zapisy na II. edycję Akademii Uważnego Rodzica | Forum Przeciw Depresji
- 16 października, godz. 18:30-20:30
ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA PSYCHICZNEGO
ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA PSYCHICZNEGO - 10 PAŹDZIERNIKA 2024 ROK.
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego świętujemy od 1992 roku. Od tego czasu problemy psychiczne dzieci i młodzieży ulegają ciągłemu nasileniu i przyjmują nowe oblicze. Ciągle jednak najważniejszym i decydującym aspektem zdrowego rozwoju psychicznego najmłodszych jest rodzina. To sami dbamy o nasze zdrowie i uczymy właściwych zachowań naszych dzieci. To, ile poświęcamy im czasu, ciepła i jak uczymy samodzielności, ma wpływ na ich funkcjonowanie w szkole i szerszym społeczeństwie.
Dodatkowo, my sami uczymy się życia w świecie Internetu i mediów społecznościowych. Uzależnienie od telefonu, gier, porzucanie prawdziwych relacji dla tych wirtualnych, staje się bolączką wielu młodych.
Negatywne skutki cyfryzacji ujawniają się poprzez problemy z czytaniem, pisaniem, koncentracją uwagi, ale przede wszystkim poprzez obniżoną umiejętnością prawidłowego regulowania emocji.
CO MY, RODZICE I SZKOŁA MOŻEMY ZROBIĆ, ABY POMÓC DZIECIOM I MŁODZIEŻY?
- Uczmy dzieci alternatywnych form spędzania wolnego czasu. Bez ekranu.
- Sami starajmy się mieć czas na rozmowy, sport, wspólne gry i spacery.
- Wspierajmy zainteresowania i pasje dzieci i nastolatków.
- Uczmy dzieci jak rozmawiać, wyrażać emocje i dzielić się swoimi troskami i kłopotami.
- Jeśli pojawi się problem – podejmijmy działanie.
- Dbajmy o swoje zdrowie psychiczne i pokazujmy to dzieciom.
- Nie bójmy się pytać i szukać pomocy. Nie ma rodzin idealnych.
DBANIE O ZDROWIE PSYCHICZNE JEST WAŻNE DLA KAŻDEGO Z NAS. NIE TRZEBA OD RAZU PODEJMOWAĆ ŻADNYCH WIELKICH DZIAŁAŃ W TYM KIERUNKU.
WAŻNE, ABY:
- Zadbać o wystarczającą ilość snu,
- Akceptować swoje myśli i emocje,
- Dać sobie pozwolenie na odczuwanie różnych emocji (nie tylko tych pozytywnych),
- Otaczać się ludźmi wspierającymi nas,
- Szukać źródeł negatywnych emocji i dążyć do zmiany,
- Znaleźć pasję lub wyrobić w sobie aktywne nawyki, np. Codziennego spaceru,
- Poświęcić 15 minut dziennie na relaksację,
- Przestać porównywać się z innymi,
- Nauczyć się mówić innym o swoich trudnościach i prosić po prostu o pomoc.
GDZIE SZUKAĆ POMOCY?
Jeżeli podejrzewasz u siebie lub u swoich bliskich problemy natury psychicznej, pamiętaj, że nie jesteś sam. Wsparcia możesz szukać wśród osób najbliższych lub skorzystać z jednego z telefonów zaufania:
- Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 800 121 212
- Telefon Zaufania Dla Dzieci i Młodzieży Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę: 116-111
- Telefon Zaufania Dla Dorosłych: 116-123 lub 800 100 100
Antydepresyjny Telefon Zaufania Fundacji ITAKA: 22-484-88-01
STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH
Plan lekcji
Rozpoczęcie roku szkolnego
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego odbędzie się 2 września:
9.00 - klasy I - III i dzieci z grupy sześciolatków
10.15 - klsay IV - VIII
Dni adaptacyjne
Serdecznie zapraszamy 2 i 3 września 2024r. na dni adaptacyjne dzieci z grupy 3 -latków . Zajęcia będą trwały od 8.00 do 10.00. Zaleca się obecność jednego rodzica. Po zajęciach dzieci mogą zostać w przedszkolu lub wrócić do domu.
Klasy pierwsze 2024/2025
Wyprawka ucznia klasy pierwszej
Informacja w sprawie postępu przygotowań do legalizacji oddziałów przedszkolnych i żłobka
Szanowni Państwo,
w dniu 03.07.2024 r., w związku z zapytaniem ofertowym na opracowanie dokumentacji projektowej, została wyłoniona firma VITRUVIO Biuro Projektowe Paweł Szatkowski. Wspomniana firma przygotuje projekt na część budynku Szkoły Podstawowej nr 2 w Żurominie, w ktorej znajdują się na oddziały przedszkolne i żłobek, w celu jej legalizacji.
w dniu 04.07.2024 r. odbyły się oględziny budynku Szkoły w obecności Pana Burmistrza Michała Bodenszaca i przedstawicieli firmy VITRUVIO Biuro Projektowe Paweł Szatkowski.
W dniu dzisiejszym tj.04.07.2024 r. Pan Burmistrz Michał Bodenszac podpisał umowę w/w firmą na realizację projektu.
Poniżej, link do pisma Pana Burmistrza Michałą Bodenszaca w sprawie wyboru oferty w/w firmy projektowej
https://fs.siteor.com/zuromin/files/Downloads/20240619121548/20240704113923.pdf?1720095388
Z poważaniem Piotr Babiuch
Jestem AS- akceptuję siebie
W roku szkolnym 2023/2024 Zespół ds.Promocji Zdrowia wraz z wychowawcami Va, VIa i VIb realizował Ogólnopolski Projekt Jestem As - akceptuję siebie. Jego celem było uświadomienie uczniom ich piękna oraz wzmacnianie własnego pozytywnego wizerunku.
Pod znakiem „ Czerwonego krzesła”
20 maja 2024 r. 4b odwiedziła Bydgoszcz. Pretekstem był fakt, że właśnie w tym mieście, kręcono film na podstawie powieści Andrzeja Maleszki pt. „Czerwone krzesło”, lektury czwartoklasistów. Wycieczka , po fazie szkolnych projektów, była kolejną okazją do pogłębienia wiedzy o książce.
Skoro rodzina głównych bohaterów była związana z muzyką poważną, to pierwszym punktem wyprawy musiała być Filharmonia Pomorska. Podczas specjalnej lekcji dla młodzieży szkolnej filharmonicy oprowadzili widzów po wybranych stylach muzycznych, zapraszając do wspólnej zabawy na scenie.
Nie mogło oczywiście zabraknąć wizyty na placu zabaw na Młyńskiej Wyspie i poszukiwań instalacji, czyli czerwonego krzesła - pamiątki pozostawionej przez filmowców.
Ciekawym punktem programu była wycieczka statkiem rzecznym po Brdzie trasą Staromiejską. Co prawda 4b nie wyłowiła , tak jak Kuki w powieści, czerwonego krzesła, ale przeprawa przez śluzę czy opowieści o krokodylach w rzece także rozpalały wyobraźnię.
Na deser - oczywiście słodkości, a konkretnie wizyta w „Manufakturze Słodyczy”, w której pod okiem przemiłych instruktorek można było wyprodukować własną białą czekoladę i to z dodatkami.
Potem jeszcze zakupy z bogatej oferty firmy i powrót do Żuromina z pachnącymi upominkami dla rodziny kupionymi w „ Starej Mydlarni”.
11
KORNELIADA 2024
Archiwum Aktualności