• ŚWIĘTOWANIE Z LICZBĄ π

• 14 marca 2024 r. świętowaliśmy DZIEŃ LICZBY π ze względu na podobieństwo daty, która zapisana w formacie stosowanym m.in. w USA 3.14 jest taka sama jak przybliżenie dziesiętne liczby π do dwóch miejsc po przecinku. Wydarzenie to zostało przygotowane przez Powiatowy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Mławie we współpracy z nauczycielami i uczniami ze SP nr 1 i SP nr 2 w Żurominie i ZS w Lubowidzu. Dzięki transmisji online mogli w nim uczestniczyć nauczyciele z uczniami z wielu innych szkół. Punktem kulminacyjnym obchodów było rozegranie meczu matematycznego między drużynami w składzie:

Reprezentacja SP nr 1 w Żurominie

1. Zuzia Trzeciak, kl. 7b - kapitan
            2. Zuzia Kalkowska, kl. 7b
            3. Maja Stańczak, kl. 7b
            4. Adam Kaczmarczyk, kl. 7b
            5. Jakub Filipski, kl. 7c

sędzia: Konrad Czapliński, kl. 8a

Reprezentacja SP nr 2 w Żurominie

1. Jakub Nowakowski, kl. 7a -kapitan
            2. Marysia Grodek, kl. 7a
            3. Natalia Michalska, kl. 7a
            4. Jakub Cichoń, kl. 7a
            5. Szymon Drygas, kl. 7a

sędzia: Miłosz Łopiński, kl. 7a

Nad przebiegiem meczu czuwało jury, w którym oprócz uczniów pracowały nauczycielki matematyki: p. Dorota Sobolewska – SP nr1 w Żurominie i p. Danuta Jaworska – SP nr 2 w Żurominie.

Mecz zakończył się wynikiem 24:34, korzystnym dla drużyny z jedynki. W dwóch pierwszych rundach wynik meczu był bardzo wyrównany. Obie drużyny prezentowały wysoki poziom wiedzy i ciekawe sposoby rozwiązania zadań dotyczących liczby π, czyli tematu, który głębiej uczniowie poznają dopiero pod koniec  klasy ósmej. Trzecia runda zadecydowała o wyniku meczu, po odbiciu zadania przez drużynę z dwójki. Chociaż nie była to korzystna strategia             z punktu widzenia tej drużyny, ale za to pozwoliła organizatorom meczu, pokazać w praktyce, istotne szczegóły regulaminu meczu matematycznego. W tym towarzyskim meczu wszyscy są wygrani. Uczniowie obu reprezentacji szkół otrzymali pamiątkowe medale, poczęstunek przygotowany przez organizatorów oraz słodycze od burmistrz MiG Żuromin – Pani Anety Goliat.

Liczba π inspiruje  nie tylko matematyków, ale też  ludzi sztuki, artystów, humanistów. Polska noblistka Wisława Szymborska wzięła na swój warsztat tę niezwykłą liczbę. W wierszu pt. „Liczba Pi” przedstawiła poetycką wersją matematycznej hipotezy, według której w rozwinięciu liczby π można znaleźć wszystkie liczby naturalne. Hipoteza ta została udowodniona i wszystkie liczby, które mają taką cechę nazywa się liczbami Szymborskiej. Tak więc, w rozwinięciu dziesiętnym tej liczby można znaleźć np. numer telefonu, datę.

Na pewno kryje się w niej też data waszego urodzenia. Jeśli ktoś znajdzie w rozwinięciu dziesiętnym liczby π kolejne cyfry swojej daty urodzenia w formacie ddmmrr lub rrmmdd, dajcie znać - nagroda czeka.

Grażyna Niedośpiał

• CUDZE CHWALICIE, SWEGO NIE ZNACIE …

• 20 lutego 2024 r.  klasa 4 b miała przyjemność gościć w progach pizzerii KARDAMON w Bieżuniu. To była naprawdę ciekawa  wyprawa. Dzięki uprzejmości właścicieli pizzerii czwartoklasiści mogli nie tylko wreszcie świętować swoją wygraną w szkolnym konkursie piosenki patriotycznej, ale też świetnie się bawić, uczestnicząc w warsztatach kształcących umiejętności  przygotowywania pizzy, szkolących zasady higieny. Każdy mógł przygotować to pyszne danie , według własnego pomysłu,  i oczywiście potem je zjeść. Frajda niesamowita!

Ciekawym zwieńczeniem wycieczki był spacer z przewodnikiem po Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu, dla większości dotychczas nieznanym , a gromadzącym prawdziwe skarby z przeszłości miasta i regionu. Polecamy!