• 2 kwietnia to Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.

Został on ustanowiony w 2008 r. Jego celem jest propagowanie wiedzy na temat autyzmu i budowanie wrażliwości społecznej w tym zakresie.

·      Symbolem solidarności z „autystami” jest kolor niebieski.

·      W Polsce na niebiesko, w poprzednich latach, zaświeciły się m.in. Pałac Kultury i Nauki, most Śląsko-Dąbrowski, gmach Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie czy Katowicki Spodek, a w dużych sieciach handlowych istnieją tak zwane „Ciche godziny”.

·      A czym jest autyzm? Autyzm jest zaburzeniem rozwoju związanym z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego. Przy odpowiednich metodach terapeutycznych można zmniejszyć jego nasilenie

·      Osoby dotknięte autyzmem mają problemy z komunikacją, postrzeganiem świata czy prawidłowym rozumieniem relacji społecznych.

·      Najnowsze badania pokazują jednak, że autyzm w takim samym stopniu dotyka mężczyzn, jak i kobiet.

·      My, jako społeczeństwo, musimy sobie uświadomić, iż nie jest to ani lepsze, ani gorsze spojrzenie na świat. Jest po prostu inne.

·      W dniu 2 kwietnia każdy może wyrazić swą solidarność z osobami z autyzmem poprzez:
            - oświetlenie domu na niebiesko;
            - nałożenie ubrania w kolorze niebieskim;
            - dodania niebieskiej żarówki lub puzzla do swojego profilu na facebook’u lub stronie www.

Nasza społeczność szkolna solidaryzuje się z osobami ze spektrum autyzmu.

Podejmowane działania mają na celu zwrócenie uwagi dzieci i młodzieży oraz osób dorosłych na potrzebę większej empatii i tolerancji dla odmiennych możliwości i potrzeb osób ze spektrum autyzmu.

Mamy nadzieję, że szkolna kampania „Na niebiesko dla autyzmu” przyczyni się również do kształtowania właściwych postaw prospołecznych oraz przełoży się na przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu.