• Laurki dla Seniorek

          • W tygodniu poprzedzającym Dzień Kobiet szkolny wolontariat zorganizował akcję „Laurki dla Seniorek”. Nad stroną artystyczną projektu czuwała pani Katarzyna Szczechowicz. W akcję włączyli się uczniowie klas V-VIII, którzy pomogli przygotować kolorowe niespodzianki. Laurki przekazano paniom z Klubu Seniora i emerytowanym nauczycielkom zrzeszonym w sekcji  Związku Nauczycielstwa Polskiego.

          • OGŁOSZENIE

          • Szanowni Państwo,

            zgodnie z decyzją rządu RP od jutra (12 marca) zostają zawieszone zajęcia edukacyjne. W czwartek i piątek (12, 13 marca)  w szczególnych przypadkach rodzice mogą wysłać dzieci do szkoły, ale nauczyciele nie będą prowadzić standardowych lekcji. Od poniedziałku 16 marca szkoła przestaje przyjmować dzieci i sprawować nad nimi opiekę.

          • Rekrutacja 2020/21- uzupełnienie

          • DOKUMENTY NIEZBĘDNE DO POTWIERDZENIA UPRAWNIEŃ DO SKORZYSTANIA

            Z KRYTERIÓW W PROCESIE REKRUTACJI DO ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO 

            W  SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 2 W ŻUROMINIE

            1. Zaświadczenie lekarskie potwierdzające ciężką, długotrwałą chorobę rodziców  lub rodzeństwa kandydata
            2. Zaświadczenie potwierdzające zatrudnienie rodziców lub dokumenty potwierdzające prowadzenie przez nich działalności gospodarczej.
            3. Elektroniczne poświadczenie odbioru zeznania rocznego z Urzędu Skarbowego, a w przypadku wersji papierowej pierwsza strona zeznania podatkowego PIT z potwierdzeniem przez Urząd Skarbowy w Żurominie.
            4. Oświadczenie o wysokości dochodu na osobę w rodzinie i  liczbie osób w rodzinie kandydata- załącznik nr 1.
            5. Oświadczenie o uczęszczaniu rodzeństwa kandydata do oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej lub  szkoły podstawowej – załącznik nr 2.
          • INFORMACJA GŁÓWNEGO INSPEKTORA SANITARNEGO DLA OSÓB POWRACAJĄCYCH Z PÓŁNOCNYCH WŁOCH

          • INFORMACJA GŁÓWNEGO INSPEKTORA SANITARNEGO DLA OSÓB POWRACAJĄCYCH Z PÓŁNOCNYCH WŁOCH

            (Opracowano na podstawie danych ECDC oraz WHO) Warszawa, 24.02.2020 r.


            W ostatnich kilku dniach na obszarze północnych Włoch (regiony Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont, Emilia Romania, Lacjum) obserwuje się rosnącą liczbę zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2.
            Jeśli byłeś w Północnych Włoszech w ciągu ostatnich 14 dni i:
            1) zaobserwowałeś u siebie objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem to: 

            • bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną
            • lub zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjnozakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

            2) nie zaobserwowałeś u siebie wyżej wymienionych objawów, to przez kolejne 14 dni kontroluj swój stan zdrowia, czyli codziennie mierz temperaturę ciała oraz zwróć uwagę na występowanie objawów grypopodobnych (złe samopoczucie, bóle mięśniowe, kaszel). 
              a) Jeżeli po 14 dniach samoobserwacji nie wystąpiły wyżej wymienione objawy, zakończ kontrolę. 
              b) Jeżeli w ciągu 14 dni samoobserwacji zaobserwujesz wyżej wymienione objawy to: 

            • bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną
            • lub zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjnozakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

            3) miałeś kontakt z osobą chorą lub zakażoną koronawirusem SARS-CoV-2 to bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną. 


            Na chwilę obecną, nie ma uzasadnienia dla podejmowania nadmiernych działań typu kwarantannowanie osób powracających z regionów Północnych Włoch, odmawianie udziału w zajęciach szkolnych oraz zamykanie szkół.
            Niezbędne jest także przestrzeganie zasad higieny w tym: częste mycie rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości, np. podczas podróży, ich dezynfekcja środkiem na bazie alkoholu.
            Instrukcja jak poprawnie i skutecznie myć ręce znajduje się powyżej.


            Ze względu na obecnie wysoką aktywność grypy sezonowej w krajach Półkuli Północnej należy pamiętać o zaszczepieniu się przeciw grypie sezonowej. 

             

             

        • Wolontariusze u przedszkolaków
          • Wolontariusze u przedszkolaków

          • 10 i 12 lutego 2020 r. dziewięcioro uczniów klas ósmych - wolontariuszy z naszej szkoły- uczestniczyło w akcji czytania  maluszkom z przedszkoli (nr 2 i działającego  w SP nr 2) baśni i bajeczek. Młodzież i przedszkolacy bawili się też wspólnie przy muzyce, rozwiązywali zagadki.

            Poniedziałkowe i środowe czterdziestopięciominutowe spotkania w każdej placówce zakończyły się wręczeniem dzieciom pamiątkowych medali wykonanych przez wolontariuszki.

            Dziękujemy za ciepłe przyjęcie i zaproszenie do dalszej współpracy.

          • In memoriam

          • Wielkim bólem i smutkiem napełniła nas wiadomość o śmierci wieloletniego Nauczyciela Szkoły Podstawowej nr 1 w Żurominie Wojciecha Żbikowskiego. Dla wielu z nas był On najpierw nauczycielem, później kolegą, a dla niektórych w końcu przyjacielem. Jego żarliwość nauczania dzieci i młodzieży połączona z pasją do fizyki uczyniła z Niego symbol nowoczesnego nauczyciela. Wielkość naszego kolegi Wojciecha Żbikowskiego definiuje termin „człowiek renesansu”. Zachwycał się  światem fizycznym i przyrodniczym, jego pasją były modelarstwo i fotografia, był znawcą wielu gatunków muzyki, jak i sam muzykował. Wszystkie te fascynacje Wojtka nie wyczerpują Jego nieokiełznanej duchowej aktywności.

            Żonie Mariannie, dzieciom: Monice i Bartkowi oraz wnukom składamy wyrazy głębokiego współczucia mając świadomość, że słowa, w takiej chwili, są jedynie daleką analogią smutku, który Was ogarnął.

            Drogi Nauczycielu, Kolego i Przyjacielu zapamiętamy Ciebie jako niezmordowanego piewcę wiary w potęgę ludzkiego rozumu i nieograniczonej możliwości wznoszenia się ludzkiej myśli.

            REQUIESCAT IN PACE!

            Dyrekcja

            Rada Pedagogiczna

            Rada Rodziców

            Samorząd Uczniowski

            Szkoły Podstawowej nr 2 w Żurominie

          • 1% podatku

          •  

            W imieniu nauczycieli i uczniów naszej szkoły zwracamy się z prośbą wsparcia 1% podatku  na rehabilitację pana Mariusza Lipskiego, którego syn Mateusz jest absolwentem naszej szkoły. Będziemy wdzięczni za Państwa życzliwość i dobre serce. Dyrekcja, nauczyciele i uczniowie.

             

          • Szlachetna Paczka - podsumowanie

          • Na przełomie listopada i grudnia nasza szkoła przystąpiła do programu Szlachetna Paczka. Panie koordynatorki akcji w osobach: Anna Kalkowska, Olga Kociela i Katarzyna Kruszyńska wybrały rodzinę z ośmiorgiem dzieci, które w roku 2019 straciły w wypadku mamę. Akcji towarzyszyły obawy, czy uda się zaspokoić wszystkie potrzeby wspieranej rodziny. W założeniu podjęte działania miały na celu zebranie środków czystości, pampersów, artykułów spożywczych ale także odzieży i obuwia dla ośmiorga dzieci i ich taty. Działania pań wykroczyły poza zakres wspomnianych aktywności. Nie szczędziły wysiłku, aby pozyskać środki na zakup pralki. Społeczność szkolna oraz ludzie dobrej woli postanowili jednak sprawić rodzinie dużo większy prezent. Ilość zakupionych i podarowanych artykułów, ubrań, obuwia i pieniędzy przerosła najśmielsze oczekiwania. Wychowawcy, nauczyciele, pracownicy szkoły, rodzice i uczniowie z poszczególnych klas i grup przedszkolnych skompletowali prezenty dla każdego dziecka. Z napływających środków rozpoczęły się wielkie zakupy. Pierwsza była pralka. Następnie sukcesywnie zakupiono: lodówkę, suszarkę automatyczną, wiertarko – wkrętarkę, biurko, krzesło obrotowe, dwa łóżka z materacami, dywan. Wśród prezentów znalazły się ponadto: konsola z grami, tablety, samochodziki zdalnie sterowane, kuferek z kosmetykami, biżuteria, plecaki, ręczniki, kołdry, pościele. Wszystkich podarków nie sposób wymienić. Całkowitą wartość paczek oszacowano na kwotę 15 tysięcy złotych!!! Do ostatniego dnia  przynoszono artykuły i pieniądze. Po wielkim pakowaniu i opisywaniu 52 paczek przyszedł czas na Weekend Cudów. W niedzielę 8 grudnia 2019 r. trzema, wypełnionymi po brzegi, busami dostarczono prezenty wybranej rodzinie. Samo przekazanie prezentów było niezwykle wzruszające. Radość rodziny nie do opisania. Ogromne wzruszenie taty i wielka radość dzieci udzielił się paniom: Ani. Oldze i Katarzynie, które mają silne postanowienie, aby w przyszłym roku ponownie przystąpić do akcji Szlachetnej Paczki.

            Z tego miejsca pragniemy podziękować wszystkim darczyńcom. Uczniom naszej szkoły oraz ich rodzicom, wychowawcom i nauczycielom, pracownikom szkoły, którzy z tak wielkim zaangażowaniem przystąpili do akcji. Właścicielom żuromińskich firm i sklepów, którzy zaniżali ceny i dokładali produkty na cele Paczki. Darczyńcom zagranicznym, którzy  hojnie wsparli całe przedsięwzięcie. Uczniom i nauczycielom z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Zielonej,  Szkole Specjalnej w Sierpcu. Nauczycielom pomagającym w pakowaniu prezentów. Rodzicom, którzy brali udział w przewożeniu Szlachetnej Paczki.

            Szczególne słowa podziękowania kieruję do Pań Anny Kalkowskiej, Olgi Kocieli i Katarzyny Kruszyńskiej. Wasza inicjatywa i zaangażowanie przyniosła wymierne korzyści konkretnej rodzinie, nam wszystkim - społeczności szkolnej - dało natomiast możliwość stworzenia niepowtarzalnej atmosfery wspólnoty jednoczącej się wokół szlachetnego celu jakim jest wzajemne wspieranie w potrzebie. Dziękuję Wam szanowne panie!

             

            Piotr Babiuch

            Dyrektor szkoły

          • KOLEJNE INTERAKTYWNE MONITORY DLA SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 2

          •  

            W dniu 30 grudnia 2019 r. zostały dostarczone kolejne cztery interaktywne monitory (w sumie 8 sztuk w 2019 r.). Te nowoczesne narzędzia dydaktyczne służą do wyświetlania treści, odtwarzania dźwięku, ale też posiadają funkcje dotykową. Za pomocą monitora możemy sterować zarówno systemem operacyjnym jak i aplikacjami dedykowanymi dla ekranów dotykowych. Ponadto, monitor ma funkcję „tradycyjnej  tablicy” i może być wykorzystany na każdej lekcji na każdym etapie edukacyjnym. Stąd, znajduje zastosowanie na lekcjach edukacji wczesnoszkolnej jak i na fizyce, historii, plastyce itp.  Zakupione monitory będą stanowić wyposażenie pracowni szkolnych: chemii i biologii, historii i plastyki oraz w klasach 1c (u p. Jolanty Dwojakowskiej) i 2b (u p. Małgorzaty Zalewskiej). Powyższe zakupy mogły być zrealizowane dzięki dotacji oświatowej, ale też dzięki ofiarności rodziców. Szczególna solidarność rodziców uczniów klasy 1c oraz hojność państwa Eweliny i Rafała Olewników - rodziców ucznia z klasy 2b zasługują na uznanie. Wpłacone kwoty odpowiednio 3150 zł i 3000 zł pozwoliły sfinalizować zakupy. Wspominając ofiarność rodziców, pragnę wymienić nazwisko pana Jakuba Zygadło - rodzica uczniów naszej szkoły z klas 1b i 3c, który przekazał na rzecz szkoły deski z przeznaczeniem na odnowienie ogrodzenia terenu szkoły. Wymieniając darczyńców, pragnę również wskazać na  nazwisko pana Michała Gadomskiego. Jego ofiarność w kwocie 4600 zł pozwoliła sfinansować zakup szafek szkolnych dla uczniów klasy 4a. Szafki te będą na stanie szkoły w drugiej połowie stycznia 2020 r.

            Wrażam głęboką wdzięczność rodzicom i darczyńcom za wszelkie gesty życzliwości i ofiarności. Państwa postawa jest dla mnie, jako dyrektora szkoły, silną motywacją i argumentem przemawiającym za tym, że, parafrazując wypowiedź prezydenta Ronalda Reagana, w naszej mocy jest uczynić szkołę lepszą! Dziękuję również przedstawicielom Rady Rodziców z panią Niną Linek, jako jej reprezentantem, za zaangażowanie i organizowanie Charytatywnego Balu Karnawałowego, który odbędzie się 24 stycznia 2020 r. Integracja lokalnego środowiska jest wartością samą w sobie, która pozwala dostrzegać wspólne cele. Środki pozyskane z balu mają stanowić wsparcie dla dalszego wyposażania szkoły w nowoczesne narzędzia edukacyjne.

            Piotr Babiuch

            Wasz dyrektor

          • Światowy Tydzień Tabliczki Mnożenia

          • W dniach od 30 września do 4 października 2019 r. nasza szkoła brała udział w akcji -  Światowy Tydzień Tabliczki Mnożenia organizowanym przez Wydawnictwo Karty Grabowskiego.

            Celem akcji było propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. Miała ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Akcja była okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach.

            „Tabliczkowa wiedza” sprawdzana była w niecodzienny sposób – podczas krótkich egzaminów z tabliczki mnożenia.

            „Egzamin” – brzmi bardzo groźnie i wielu osobom kojarzy się z trudnymi „przeprawami” –
            w formie testów, klasówek i zaliczeń. W trakcie ŚDTM egzaminy są znacznie przyjemniejsze! Ich główną formą są losy o różnym stopniu trudności.  Każda osoba, która odpowiedziała na 5 pytań z losu, otrzymała tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia oraz imienną legitymację. Posiadana legitymacja była ogromną motywacją dla dzieci do dalszego pogłębiania wiedzy matematycznej i osiągania lepszych wyników w szkole.

            Egzaminatorami byli uczniowie klas 6 i 7, którzy wykazali się świetną znajomością tabliczki mnożenia. Tworzyli oni trzy specjalne Komisje Egzaminacyjne, każda na innym piętrze. Zaopatrzeni w losy przepytywali koleżanki i kolegów oraz niejednokrotnie dorosłych, którzy chcieli przystąpić do egzaminu.

             30 września i 1 października uczniowie wraz z koordynatorem rozwieszali plakaty promujące akcję. Na lekcjach matematyki nauczyciele poinformowali wszystkich uczniów w jaki sposób będą przebiegały egzaminy. Zainteresowanie było ogromne dlatego komisje rozpoczęły egzaminowanie od środy 2 października. Każdego dnia, aż do finału akcji 4 października na dużych przerwach do każdej komisji ustawiały się długie kolejki. Dziękujemy wszystkim za udział w tej akcji i zapraszamy za rok.

            Dyrekcja szkoły oraz Rada Rodziców wyraża wdzięczność nauczycielom matematyki, a przede wszystkim pani Ewie Rogowskiej, która zainicjowała akcję oraz paniom Dorocie Lipskiej, Beacie Ogrodowczyk oraz Grażynie Niedośpiał za wsparcie inicjatywy.

          • FIZYKA DLA KAŻDEGO

          • W listopadzie zostały zakupione ze środków Rady Rodziców na  kwotę 5500 zł pomoce dydaktyczne do nauki fizyki. W ramach zakupów świat elektryczności, magnetyzmu, optyki, fal, żeby wymienić niektóre, stanie się bardziej zrozumiały. Jesteśmy głęboko przekonani, że uczniowie klas VII i VIII będą mieli możliwość nie tylko w sposób eksperymentalny zdobywać i poszerzać swoje kompetencje kluczowe, ale również rozbudzać zainteresowania światem fizycznym. Jednocześnie jako Dyrekcja i Rada Pedagogiczna wyrażamy  wdzięczność Radzie Rodziców za wspieranie działań szkoły we wzbogacaniu jej bazy dydaktycznej.

            Dyrektor Szkoły i Rada Pedagogiczna

          • Dziecięcy Telefon Zaufania

          • Możesz do nas bezpłatnie dzwonić 116 111 albo pisać.

            Na jaki temat mogę porozmawiać w Telefonie 116111?

             

            Nie ma problemów małych i dużych. Każda sprawa, która wywołuje u Ciebie smutek, stres albo zdziwienie jest warta tego, by o niej porozmawiać.

             

            Nieszczęśliwe zakochanie? Problemy w szkole? Rozwód rodziców? Pytania związane z dojrzewaniem? Kłótnie z rodzeństwem?

             

            Tak, to też tematy o których można się do nas zwracać! 

             

            Możesz zadzwonić zawsze wtedy, gdy potrzebujesz rozmowy o tym, co jest dla Ciebie ważne lub sprawia Ci kłopot.

             

            Pomagamy młodym ludziom poradzić sobie z trudnymi sprawami.

             

            Ważne!

                   - jeśli znasz kogoś kto przeżywa trudne chwile i potrzebuje wsparcia możesz podać tej osobie numer 116 111 oraz adres strony www.116111.pl

          • Dzień Nauczyciela

          • Zgodnie z art. 74 Karty Nauczyciela z dnia 26 stycznia 1982 r. informuję, że w dniu 14 października 2019 r. nie będą odbywały się zajęcia lekcyjne. Zapewniamy zajęcia opiekuńczo-wychowawcze. Dyrektor Szkoły. Piotr Babiuch

          • Mobilna Pracownia Multimedialna jedzie do Szkoły Podstawowej nr 2

          • W dniu 26 września 2019 r. miało miejsce uroczyste wręczenie promes mobilnych pracowni multimedialnych. Pracownie te są nagrodą za udział w ogólnopolskim konkursie #OSEWyzwania mającego na celu propagowanie i rozszerzanie sieci szerokopasmowego dostępu do internetu. Pracownia składa się z 16 laptopów oraz mobilnego routera. Dzięki temu urządzeniu w Szkole Podstawowej nr 2 będą mogły być prowadzone cyfrowe lekcje , a uczniowie będą korzystać z internetowych zasobów edukacyjnych.

            Uroczyste symboliczne wręczenie nagród miało miejsce w Powiatowym Wydziale Oświaty w Radomiu. Nagroda jest ufundowana przez Ministerstwo Cyfryzacji w ramach promocji szerokopasmowego dostępu do internetu. Wręczenia nagród dokonał minister cyfryzacji Marek Zagórski oraz Szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów pan Marek Suski. Nagroda trafi do szkoły w kolejności realizowania zamówienia przez Ministerstwo Cyfryzacji. Jednocześnie w przemówieniu zostało podkreślone, że dostęp do szerokopasmowego Internetu będzie zrealizowany w naszej szkole do końca grudnia 2019 r.

            Nadmienimy, że do konkursu mogły przystąpić  szkoły z miejscowości liczących do 50 tysięcy mieszkańców. Kolejne warunki, które należało spełnić to zgłoszenie się szkoły do projektu OSE i programu mLegitymacja szkolna. Dodatkowo szkoła mogła przysłać przygotowaną specjalnie na konkurs pracę plastyczną pt. „Smart szkoła”. Szansę na wygraną zwiększała również deklaracja zgłoszenia się szkoły do programów OSE Hero oraz CodeWeek.

            Do udziału zgłosiło się 1606 szkół z całej Polski. Komisja konkursowa przyznała łącznie 764 nagrody, z czego 125 przypadło na województwo mazowieckie. Spośród tych nagród jedna przypadła Szkole Podstawowej nr 2 im. Kornela Makuszyńskiego w Żurominie.

            Dyrektor szkoły składa podziękowanie Pani Katarzynie Szczechowicz, panu Markowi Bielikowiczowi oraz panu Jackowi Gowinowi za zaangażowanie w organizowanie i przeprowadzeniu konkursu.

            Piotr Babiuch