• "Z KULTURĄ MI DO TWARZY"

• W roku szkolnym 2022/2023 nasza szkoła wzięła udział w Międzynarodowym Projekcie Edukacyjnym Z kulturą mi do twarzy, który objęty był patronatem Ministra Edukacji i Nauki.   Projekt oparty był o aktualną Podstawę Programową oraz kierunki polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2022 / 2023 (pkt. 1 - kształtowanie postaw ukierunkowanych na prawdę, dobro, piękno; pkt. 2 - wspomaganie wychowawczej roli rodziny; pkt. 3 - sięganiedo dziedzictwa cywilizacyjnego Europy; pkt. 4 - doskonalenie kompetencji nauczycieli do pracy z uczniami przybyłymi z Ukrainy; pkt. 7 - wsparcie edukacji informatycznej i medialnej,w szczególności kształtowanie krytycznego podejścia do treści publikowanych w Internecie).  Celem projektu było wprowadzanie uczniów w świat wartości, w tym ofiarności, współpracy, solidarności, altruizmu, patriotyzmu i szacunku dla tradycji, wskazywanie wzorców postępowania i budowanie relacji społecznych sprzyjających bezpiecznemu rozwojowi ucznia.

Realizację projektu koordynował Zespół ds. Promocji Zdrowia.

• Gratulujemy

• Mikołaj Kawecki został Mistrzem Polski w Wyciskaniu Sztangi Leżąc. Startował w kategorii Junior 16 w wadze do 83 kg. Wycisnął 110 kg. Mikołaj należy do klubu LKS GROM PRZASNYSZ.

Gratulujemy.

• 2 kwietnia to Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.

Został on ustanowiony w 2008 r. Jego celem jest propagowanie wiedzy na temat autyzmu i budowanie wrażliwości społecznej w tym zakresie.

·      Symbolem solidarności z „autystami” jest kolor niebieski.

·      W Polsce na niebiesko, w poprzednich latach, zaświeciły się m.in. Pałac Kultury i Nauki, most Śląsko-Dąbrowski, gmach Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie czy Katowicki Spodek, a w dużych sieciach handlowych istnieją tak zwane „Ciche godziny”.

·      A czym jest autyzm? Autyzm jest zaburzeniem rozwoju związanym z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego. Przy odpowiednich metodach terapeutycznych można zmniejszyć jego nasilenie

·      Osoby dotknięte autyzmem mają problemy z komunikacją, postrzeganiem świata czy prawidłowym rozumieniem relacji społecznych.

·      Najnowsze badania pokazują jednak, że autyzm w takim samym stopniu dotyka mężczyzn, jak i kobiet.

·      My, jako społeczeństwo, musimy sobie uświadomić, iż nie jest to ani lepsze, ani gorsze spojrzenie na świat. Jest po prostu inne.

·      W dniu 2 kwietnia każdy może wyrazić swą solidarność z osobami z autyzmem poprzez:
            - oświetlenie domu na niebiesko;
            - nałożenie ubrania w kolorze niebieskim;
            - dodania niebieskiej żarówki lub puzzla do swojego profilu na facebook’u lub stronie www.

Nasza społeczność szkolna solidaryzuje się z osobami ze spektrum autyzmu.

Podejmowane działania mają na celu zwrócenie uwagi dzieci i młodzieży oraz osób dorosłych na potrzebę większej empatii i tolerancji dla odmiennych możliwości i potrzeb osób ze spektrum autyzmu.

Mamy nadzieję, że szkolna kampania „Na niebiesko dla autyzmu” przyczyni się również do kształtowania właściwych postaw prospołecznych oraz przełoży się na przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu.

• #ŻyjDobrze

PROGRAM EDUKACYJNY

W drugim semestrze bieżącego roku szkolnego w naszej szkole realizowany jest program edukacyjny #Żyj dobrze.

Ideą programu jest uświadomienie i przypomnienie, że mamy wpływ na nasze zdrowie, a wybory dokonywane każdego dnia warunkują jakość naszego życia.

Epidemia koronawirusa SARS-CoV-2 pokazała skalę braku wiedzy w zakresie podstawowych zachowań prozdrowotnych, takich jak na przykład higiena rąk. Dlatego też w treściach programowych uwzględniona została fundamentalna wiedza w zakresie higieny, zdrowego żywienia, znaczenia aktywności fizycznej i profilaktyki oraz poruszone zostały wybrane aspekty zdrowia psychicznego.

Program ten umożliwia dostęp do rzetelnej wiedzy. Przygotowany został przez ekspertów z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie w oparciu o wyniki najnowszych badań naukowych.

Wychodząc z założenia, że komunikacja międzypokoleniowa jest istotnym elementem edukacji zdrowotnej, działania programowe skierowane są do całej społeczności szkolnej: uczniów, rodziców i opiekunów, a także kadry pedagogicznej.

Działania edukacyjne, podejmowane w ramach realizacji programu przyczynią się do kształtowania właściwych zachowań prozdrowotnych młodzieży i osób dorosłych w zakresie zdrowego stylu życia.

Koordynatorzy programu:

Szkolny Zespół ds. Promocji Zdrowia

#ŻyjDobrze - PROGRAM EDUKACYJNY - Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie - Portal Gov.pl (www.gov.pl)

• Nowa sala gimnastyczna

• Zakończyła się modernizacja sali gimnastycznej. Mamy  nową nawierzchnię,  bramki do piłki ręcznej, regulowane tablice do koszykówki, nową kotarę.

Dyrekcja, Rada Pedagogiczna, Rada Rodziców i Uczniowie składają podziękowania p. burmistrz Anecie Goliat, kierownikowi Wydziału Infrastruktury, Budownictwa, Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska p. Wojciechowi Gowinowi i wszystkim zaangażowanym pracownikom Urzędu Gminy i Miasta Żuromin za przeprowadzony remont.

• Gratulujemy

• Mikołaj Kawecki – uczeń klasy 8b zdobył:

złoty medal na Pucharze Polski w Wyciskaniu Sztangi Leżąc w kategorii do 16 lat (J16) w wadze +74 open

oraz

brązowy Medal na Mistrzostwach Polski w Wyciskaniu Sztangi Leżąc Klasyczne w kategorii do 16 lat (J16) w wadze do 83 kg.

• Rekrutacja na rok szkolny 2023/2024

• Szanowni Rodzice !

Informujemy, że  1.02.2023 roku rozpoczynamy rekrutację do oddziałów przedszkolnych i klasy pierwszej na rok szkolny 2023/2024.

Wnioski o przyjęcie dziecka  można  pobrać w sekretariacie szkoły  lub ze strony internetowej. Należy je  złożyć do  10.03.2023r. do godz. 15.00 w sekretariacie szkoły.

Przypominamy jednocześnie, że kolejność składania wniosków nie ma wpływu na rekrutację.

Aby poznać szczegóły rekrutacji i pobrać wnioski, należy kliknąć w poniższy link: